„E, gde mi živimo“ može se, na žalost, primeniti u gotovo svakom mestu čim kročite van naših granica. Ali kada se nađete u San Francisku onda ova rečenica ne znači kako je kod nas stalno gužva ili su ulice prljave, a u Kaliforniji nisu. Znači da je to grad u kom vam roboti služe kafu i prave hamburgere, a u supermarketu bez kase i prodavaca kupujete samo uz pomoć aplikacije.
San Francisko je sjajan grad! Zabavljaće vas da se „okačite“ na stepenice tramvaja i vozite nepreglednim uzbrdicama i nizbrdicama po gradu. Nećete moći da se suzdržite a da ne napravite na desetine fotografija ispred Golden Gate mosta, a morate svratiti i do Ouklend mosta i tamošnje luke.
Planirate li da obiđete Alkatraz, na vreme kupite kartu jer je broj dnevnih poseta ograničen, a nezaobilazna stanica turista su i krivudava Lombard ulica, raznobojne viktorijanske kuće, kineska četvrt… A kada se umorite od šetnje uz nebrojene uzbrdice i nizbrdice kafu će da vam skuva – robot!
Možda smo još bar desetak godina daleko od toga da nam roboti služe kao kućne pomoćnice ili batleri, ali su oni definitivno našli svoje mesto u medicini i nauci, pa i u uslužnim delatnostima. Najbolji primer je robot barista Cafe X koji kuva savršenu kafu za sve koji se nađu u San Francisku.

U gradu zapravo postoje tri ovakva robota kod kojih možete da poručite kafu, od espresa, makijata do moke, pa i da birate hoćete li indijski, brazilski ili neki drugi blend. Nekako, ovo jeste idealno mesto za ovakav pionirski poduhvat. U neposrednoj blizini je Silikonska dolina, tu je i Kupertino i bilo je logično da će se roboti najpre „probiti“ upravo u San Francisku odakle često i kreće najveći broj američkih tech startap kompanija
Prvi robot koji pravi kafu delo je kommpanije Cafe X. U pitanju je six-axis robotička ruka smeštena u vrlo moderan i luksuzan kiosk za kafu koja odrađuje sav posao. Kafu možete naručiti preko aplikacije pa će vas ona sačekati kada dođete, da ne čekate u redu, ili pak tu, na licu mesta, ukucavajući porudžbinu na tablet koji se nalazi pored kioska. Čim se odlučite za kafu robot automatski počinje da je priprema. Uzima šolju, ubacuje je u mašinu, priprema mleko, kafu i onda vam stiže potvrdni kod koji ukucate kako biste piće i podigli. I onda sledi najlepši deo – robotička ruka vredna 25.000 dolara vam maše i poželi da uživate u svakom gutljaju kafe. I svaki put kad on mahne čujete uzdahe oduševljenja jer pored onih koji dolaze da piju kafu tu su i brojni posmatarči koji samo žele da gledaju ovog baristu na delu. Kafa je dosta dobra, a cene su slične onima u Starbucks što znači da su tu, malo iznad proseka, a neka zadovoljstva u životu jednostavno morate da platite…

A pored kafe u San Francisku roboti mogu da vam spreme i burger dok sitne kupovine završavate u Amazon Go radnji u kojoj se ne plaća ni kešom ni karticom, niti postoje bilo kakve kase… Šta da vam kažem, tehnika je čudo!
Naime, u ovom kalifornijskom gradu isprobala sam pljeskavicu koju umesto nekog kuvara sprema robot, zapravo, cela mašina. Creator je ime ove sprave koja će vam za samo 6 dolara poslužiti klasičan američki burger! Ona priprema svaki od sastojaka, od seckanja salate, paradajza i ostalih dodataka do zagrevanja zemičke u kojoj će biti poslužena tek ispečena pljeskavica i sve to za 5 minuta. Robot koji, kako kažu njegovi tvorci, namerno nema neko „čovečije“ ime dugačak je oko četiri metra i koristi 350 senzora 20 računara kako bi oavio ovaj proces. Inače, iza svega stoji jedan prilično impresivan inžinjerski tim koji je radio za kompanije poput Apple, Tesla pa čak i za Nasu, a ovaj koncept su razvijali poslednjih osam godina.

Vrlo je moguće i da je Amazon utrošio isto toliko vremena da osmisli i u delo sprovede ideju o prodavnici u kojoj nećete morati da stojite u redu da biste platili dok kasirka namota novu traku za kasu, ide u magacin da donese boks cigara, traži da iz novčanika istresete zadnju sitninu… Amazon Go su radnje (ima ih u Čikagu, Sijetlu i San Francisku) u kojoj kasa uopšte nema! Umesto njih kamere i senzori beleže vaše kretanje i ono što kupujete.
Sve funkcionište tako što skinete aplikaciju za Amazon Go, uđete u radnju, skenirate svoj nalog, i počnete da uzimate sa polica ono što vam treba. Sistem koji koristi računare i veštačku inteligenciju prati kada kupac uzima robu sa police i kada završite sa nabavkom jednostavno izađete iz radnje. Račun dobijate naknadno, odnosno novac bude skinut preko Amazon aplikacije. Pri tome cene su znatno povoljnije nego u standardnim radnjama pre svege jer je broj zaposlenih znatno manji pa je tu ušteda i najveća. Radnja ima manje-više sve kao i običan market uključujući gotova jela poput salata, sendviča, peciva, i naravno kafu. Doduše, ne pravi je robot nego klasičan automat…

Sve ovo je svakako samo dodatak na ionako upečatljiv grad koji polako ali sigurno preuzimaju IT magovi koji se iz Silikonske doline prebacuju u San Francisko. Ostaje pitanje koliko će grad sačuvati svoj šmek. Čini se da ipak hoće jer u najvećem broju barova, restorana i kafića ne postoje wi-fi mreže, namerno, kako bi gosti bili upućeni jedni na druge kad već konobare i kuvare zamenjuju roboti.

* delovi ovog teksta objavljeni su u magazinu Original u kom svakom meseca možete čitati