Koji telefon da kupim?

Kada jednom vozite „ferari“ posle toga ni jedan auto vam nije dovoljno dobar.

Volela bih da mogu da kažem da je ovo iz iskustva. Ali, nije! Mada, odlično zvuči. Ono što pak provereno znam jeste da kada jednom koristite telefon koji košta 1000 evra, onda vam ni oni od 700 nisu ni dovoljno brzi, precizni, lepi. Ali, da li je stvarno tako? Zahvaljujući poslu, na testiranje dobijam premijum modele Apple, Huawei, Samsunga. Traženje zamerki tim telefonima na kraju se svede na potragu za sitnicama, ali kada mi pod ruke dođu modeli koji cenovno spadaju u srednju kategoriju priča je potpuno drugačija. Tu su razlike veće, brojke u specifikacijama stvarno mogu da budu presudne, a naravno, kao i uvek tu su lične preference. Pa, evo moje pomoći kod onog čuvenog pitanja – koji telefon da kupim a da ne moram da dam celu platu?

Samsung Galaxy A8 (2018)

Samsung A8, foto: Milan Ilić

Ovaj telefon je slika i prilika modela Galaxy S8, a sada i Galaxy S9. Po dizajnu oni su maltene idetični što i čini A8 vrlo elegantnim uređajem i otuda taj uvek poželjni premijum izgled. Glavna kamera ima 16MP. Nema dualne opcije i to se tek delom oseti, ali ne drastično. Nedostatak jače kamere vidljiv je tek kod noćnog slikanja i to kada se slikaju detalji ili želite da više zumirate. Prednja kamera je dvostruka, kombinacija 16MP i 8MP ali funkcionišu odvojeno.

Po performansama, Galaxy A8 je solidan telefon. Radi na octa-core Exynos 7885 čipsetu i 4GB RAM što je dovoljno za prosečnog korisnika. Mala mana je senzor za otisak prsta smešten na poleđini telefona, ispod kamere. Dosta je mali i uz to previše blizu sočivu kamere pa ako ste od onih koji pod obavezno zaključavaju telefon, trebaće vam malo vremena da se naviknete na ovo.

Presuda: Galaxy A8 ne donosi nikakve epohalne novitet, ali ima dosta dobar i kvalitetan Samsungov displej i dizajn koji parira premijum modelima. Cena je oko 480 evra, taman na granici da bi i dalje ostao u „povoljnijoj“ kategoriji.

Huawei P smart

Ako su vam Mate serija i novi P20 Pro van domašaja, a volite Huawei telefone, onda vredi razmisliti o P smart modelu. Prva stvar za pohvalu je ekran sa odnosom strana 18:9. Zašto vam je ovo važno? Zato što tako dobijate maksimalno iskorišćen prostor na displeju, odnsno vidite više sadržaja na istoj površini a sam uređaji bolje leže u ruci dok je zadržana velika dijagonala ekrana. U ovom slučaju je to 5,65 inča kojii su sasvim dovoljni.

Takvi su i utisci o bateriji koja ima 3000 mAh, ali će vam savršeno služiti i nećete morati da previše mislite na punjač. Kao dobru stvar takođe valja izdvojiti i to što radi na novijoj verziji Androida – 8.0 Oreo.

Kamera je dualna, ima RGB senzor od 13 megapiksela i monohromatski senzor od 2 megapiksela. Utisak o performansama kamere je podeljen. Noćne fotografije nisu spektakularne, one pri dobrom osvetljenju su korektne i neće vas razočarati u svakodnevnom korišćenju a uz to imate brojne opcije za slikanje. Prednja kamera ima 8 megapiksela i to je i jača strana jer su selfiji precizni, bez šuma i sasvim zadovoljavajuće oštrine.

Presuda: Huawei je uspeo da u uređaj po ceni od 340 evra upakuje dobar ekran visoke rezolucije i Kirin 659, čipset koji radi dosta brzo i pouzdano. Morali su da se odreknu potpuno metalnog tela uređaja i nekih jačih opcija za kameru, ali e to ne oseća kao preveliki nedostatak.

Moto G5 Plus

Motorola, zapravo Moto kako se sada zove, nije među agresivnijim igračima na tržištu mobilnih telefona kada su u pitanju reklame i promocije, ali to nikako ne znači da nemaju šta da ponude. Moto G5 Plus mogao bi da bude najboji primer za to. Ovo je telefon koji iskače iz uobičajenog šablona po svom izgledu. Pre svega zbog zadnje strane i dualne kamere kojaje smeštena u krug.

Moto G5 Plus IMA 2GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 625, isti kao Moto Z Play, što znači odličan odziv, brzo pokretanje aplikacija i sasvim dobar kvalitet za one koji igraju igre na telefonu. Kamera je takođe dosta dobra u ovom cenovnom rangu. Glavna ima 12 MP i pravi dobre slike i kvalitetan HD ili čak 4K video. Standardno za srednju klasu noćni snimci su nešto salbiji. Prednja kamera je opremljena sa pet megapiksela i širokim uglom slikanja.

Presuda: Ako želite da imate telefon koji izgleda malo drugačije, a opet da vam bude pouzdan vredi razmisliti o Moto G5 Plus. Cena je oko 300 evra. Povoljnije od konkurencije.

Honor 9

O ovom modelu sam već pisala ranije i kada se vratite na taj tekst videćete da sam bila prilično zadovoljna telefonom. Iako je predstavljen krajem prošle godine, Honor 9 i dalje spada u sam vrh najkvalitetnijih telefona u srednjoj cenovnoj klasi. Uz to,  izgleda dosta dobro sa svojom staklenom poleđinom.

Ima dualnu kameru, izdržljivu bateriju i sasvim solidan Kirin 960 procesor.

Presuda: Honor 9 je pouzdan  brz, baterija je odlična, ekran jasan, boje živopisne, nudi brojne opcije i izgleda moderno u upečatljivo. Cena je oko 460 evra, slično novijem Galaxy A8. Dosta visoka, ali će vam se isplatiti.

Mate 10 Lite

Glavni adut Mate 10 Lite je to što u srednjoj cenovnoj kategoriji dominira sa četiri kamere. Naravno, to nisu iste kamere koje ima njegov veliki brat Mate 10 Pro, ali bez obzira na to, kombinacija standardnog RGB i monohromatskog senzora male rezolucije ovde odrađuje dosta dobar posao. Da nije u pitanju premijum model, kod slikanja, može da se primeti tek kada pokušavate da uhvatite sitne detalje. Kamera ima i brojne zanimljive opcije. Fokus može da se podešava i nakon što ste napravili sliku, slično kao i kod premijum modela, tu je uvećano prostorno zahvatanje blica na selfi kameri, gomila preinstaliranih efekata, filtera… Ukoliko ste  i ranije koristili Huawei telefone odgovaraće vam kako reprodukuje boje.

Sve pokreće HiSilicon Kirin 659 čipset koji u više od 90 odsto slučajeva radi pouzdano i precizno. Desiće se da malo „posrne“ ali to je zanemarljivo.

Presuda: Cena ovog telefona je 400 evra. Konkurentan je u svom segmentu i to sa razlogom.

One thought on “Koji telefon da kupim?

Zatvoreno za komentare.

Napravite veb-sajt ili blog na WordPress.com

Gore ↑

%d bloggers like this: